Get Adobe Flash player

LogowanieAktualnie online

Naszą witrynę przegląda teraz 74 gości 

Syrena

Foto

a13.jpg

Święto Konstytucji 3 Maja

W 2014 roku świętowaliśmy już 223 rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja, zwaną Konstytucją 3 Maja. Jest to jedno z najważniejszych polskich świąt patriotycznych, uroczyście obchodzone od 1990 r. Jednak nie zawsze w historii Polski 3 maja mogliśmy swobodnie świętować. Święto to było zakazane podczas rozbiorów, wówczas obchody zostały wznowione po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku. Ponownie Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po wojnie od 1946 przestało być obchodzone, w związku z antykomunistycznymi demonstracjami, a w styczniu 1951 r. zostało ponownie oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Do kalendarza polskich świąt wróciło dopiero w 1990 r. Obchody święta Konstytcj3 Maja łączą się z przypadającą w tym dniu uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, najważniejszej patronki naszego kraju.W tym roku w Rymanowie obchody Święta Konstytucji 3 Maja jak zwykle miały tradycyjny przebieg. Odbył się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Rymanowie, spod Domu Sokoła do Kościoła Parafialnego w Rymanowie , gdzie o godz. 16:00 odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Proboszcz Mieczysław Szostak. Następnie złożono kwiaty przy Pomniku Ofiar Systemów Totalitarnych. O 17:15 w Domu Sokoła w Rymanowie miała miejsce uroczysta akademia, podczas której Burmistrz Gminy Rymanów wygłosił okolicznościowe przemówienie, koncert pieśni patriotycznych zaprezentował chór „Koloryt” działający przy GOK W Rymanowie  a uczniowie z ZSP w Sieniawie przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. ”3 Maj – lekcja historii”. Jednostkę POSP Rymanów Posada Dolna reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Dh Władysław Błaż, dh Marek Buczek, dh Bartosz Pulnar.

 

ew
fot. Edyta Wiernusz

Szukaj

Numery alarmowe

Pogotowie ratunkowe: 999

Straż pożarna: 998

Policja: 997

Straż miejska: 986

Numer specjalny: 112

 

Pogotowie:

gazowe: 992

wodno-kanalizacyjne: 994

energetyczne: 991

Kontakt

OSP Posada-Dolna

ul. Adama Mickiewicza 46

38-480 Rymanów

ospposadadolna@vp.pl

gg. 5842625

Współpraca z:

Ranking

Sonda

Jak Ci się podoba nowy wygląd naszej strony?